Еко Радио Уметност Да им посакаме среќа на нашите магични балерини од Балетското студио „Магија”

Да им посакаме среќа на нашите магични балерини од Балетското студио „Магија”

Да им посакаме среќа на нашите магични балерини  од Балетското студио „Магија” post thumbnail image
Сподели

Викендов по трети пат  во Општина Штип ке се одржи натпревар по танц насловен Dance Cupp, на кој учество ке земаат повеке од 1000 дечиња.

Натпреварот ке се одржи во Н.У. Центар за култура “Ацо Шопов” Штип во сабота 17.06.2023 година со почеток од  09:00 часот.

За групата која ке има  најдобра кореографија од организациониот одбор ке им биде доделен пехар, влегуваат во Гала вечер и ке се натпреваруваат за парична награда.

Балерините од балетското студио Магија подготвени и за овој натпревар, ни изјави кореографот Ели Донев.

Ели Донев:Може да кажеме дека сме веќе подготвени за натпреварот,инаки овој натпревар ни е последен натпревар за оваа танцувачка сезона за 2022/23 година и со овој натпревар ке ја завршиме и оваа учебна година.

Во август започнуваат подготовките  и од септември започнува новата танцувачка сезона.На Dance Cupp одиме со 18 кореографии од кои што 13 ни се групни кореографии а ке се натпреваруваме во повеќе стилови меѓу кои и џез балетот,класичниот балет,модерниот балет,современиот балет и акро денсот.

Инаку оваа танцувачка сезона ни помина прекрасно,стотици деца поминаа низ Магија оваа година,имавме многу натпревари,многу успеси а  реализиравме и  два целовечерни концерти ни изјави Ели  Донев.

 

На нас ни останува да им посакаме среќа.


Сподели

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *